Darmowa dostawa od 100,00 zł

Co Ty wiesz o hydrolatach?

2020-09-24
Co Ty wiesz o hydrolatach?
Hydro… co?
Mimo, że sama nazwa dla osób, które słyszą ją pierwszy raz, brzmi bardziej jak określenie tajemniczej substancji botanicznej, to hydrolaty znane są w pielęgnacji już od dłuższego czasu i w swej sławie doganiają toniki, które do tej pory trzymały silną pozycję w swej kategorii.

Czym zatem jest ten hydrolat?
Ano ową substancją botaniczną właśnie. Rozszyfrujmy samo pojęcie. 
Hydrolat to produkt otrzymywany w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Destylacja natomiast to proces polegający na rozdzielaniu ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego, lub więcej związków składowych. Przy tego rodzaju destylacji otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego to właśnie nasz hydrolat. 

Dlaczego hydrolaty pachną? Czy są w nich kompozycje zapachowe?
Hydrolaty określane są również jako wody kwiatowe lub wody roślinne. Hydrolaty, podobnie jak olejki eteryczne, to czyste esencje roślinne, tyle że w łagodniejszej, rozcieńczonej formie. Dzięki temu zawdzięczają swój naturalny i wyjątkowy zapach, który jest całkowicie naturalny. Dzięki temu mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę w formie toniku lub odświeżającej mgiełki zapachowej. Hydrolaty to ponadto część aromaterapii, która wykorzystuje olejki eteryczne, aby korzystnie wpływać na nasz nastrój i dobre samopoczucie, a nawet emocje.

Dlaczego powinnam używać hydrolatu zamiast toniku, skoro oba produkty tonizują skórę?
Wodę kwiatową  możemy stosować jako tonik, ponieważ hydrolat mający pH około 4-6 tonizuje skórę i przywraca jej odpowiedni poziom pH. Różnica polega na tym, że woda roślinna w porównaniu z tonikiem, to całkowicie naturalny produkt, niezawierający dodatkowych substancji wzmacniających jego skład. Dzięki czemu jest odżywczą, zdrową esencją dla naszej skóry. Nie zawiera żadnych dodatkowych aromatów. Zapach hydrolatu odpowiada zapachowi roślinie (bądź jej części),  z której został wydestylowany. Z pewnością sięgną po niego osoby, które cenią minimalizm i czystą prostotę w pielęgnacji. 

U kogo sprawdzą się hydrolaty?
Hydrolaty sprawdzą się w zasadzie u każdego. Kluczem do idealnej pielęgnacji jest zdefiniowanie problematyki własnej cery. Można wtedy z łatwością dobrać odpowiedni produkt do jej potrzeb. Do najbardziej uniwersalnych należą hydrolat  z dzikiej śliwki oraz z czarnego bzu, ponieważ świetnie sprawdzą się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Wiemy już, że hydrolat powinno się stosować po każdym kontakcie naszej skóry ze środkami myjącymi, aby przywrócić jej naturalne pH. Dlatego wszelka, odpowiednio dobrana i stosowana podczas codziennej rutyny woda kwiatowa sprawi, że skóra stanie się miękka i doskonale nawilżona. Hydrolat z czystka, bądź oczaru wirginijskiego ma właściwości oczyszczające i regulujące skórę. Różany natomiast będzie idealnym ukojeniem dla wrażliwców i cer naczynkowych. Sandał słynie ze swoich właściwości łagodzącym i lekko słodkawej, wyjątkowo apetycznej woni, która otula i koi. Pokochają go cery dojrzałe. Natomiast hydrolat jaśminowy to świetny kompan skór suchych. Warto wspomnieć jeszcze o hydrolacie z drzewa herbacianego, który jest pomocny osobom walczącym z nadprodukcją sebum, borykającym się w niedoskonałościami, których cera jest kapryśna i problematyczna. Świetnie odświeża, działa antybakteryjnie i regulująco. 

Jak właściwie powinniśmy je stosować i o czym warto pamiętać?
Hydrolat powinno stosować się codziennie podczas swojej rutyny pielęgnacyjnej. Najlepiej rano i wieczorem. Nałóż go na jeszcze wilgotną twarz, potem wklep delikatnie ulubiony krem pielęgnacyjny. Taka kolejność wzmacnia naturalne właściwości nawilżające produktu. Hydrolat może być także podkładem pod olejowanie włosów, dzięki czemu olej łatwiej się rozprowadza i lepiej wchłania.

Mity i fakty na temat hydrolatów

Przecież hydrolaty szybko się psują!
Czytając opinie o hydrolatach nierzadko spotykamy się z opiniami, że po otwarciu mamy mało czasu na jego zużycie. Poniekąd to prawda, ale dotyczy to nie tylko hydrolatów, a wszystkich produktów naturalnych! Natomiast przechowywanie hydrolatu w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, w temperaturze ponad 20 stopni, faktycznie może zbyt szybko przestać być użyteczny.Standardowa pokojowa temperatura nie wpłynie na niego źle. Zalecamy mimo wszystko przechowywanie go w lodówce. Dlaczego? Bo poza wydłużeniem jego okresu do przydatności, schłodzony hydrolat to ulga dla naszych twarzy. Koniecznie wypróbujcie takie orzeźwienie 
i pobudzenie o poranku!  
 

Hydrolaty nie tonizują skóry tak świetnie jak zwykły tonik!
Hydrolaty mają wspaniałe właściwości odżywcze oraz przywracają skórze jej naturalne pH. W odróżnieniu od toniku nie posiadają dodatkowych, wzbogacających jej substancji pielęgnujących. Są naturalne, w najczystszym wydaniu!

Hydrolaty nieprzyjemnie pachną
Istnieją pewne rodzaje hydrolatów, które mają “specyficzny” zapach. Należy do nich m.in czystek, którego zapach może być dla niektórych mniej odpowiadający. Jednak w istocie jego zapach jest żywiczny i wynika z całkowicie naturalnych właściowości rośliny, z której powstał. W żadnym razie nie wpływa to na cechy użytkowe produktu. Wręcz przeciwnie - świadczy o dobrej jego jakości, nie wzbogacanej aromatami i innymi sztucznymi kompozycjami zapachowymi.

Jakie zastosowanie mają hydrolaty?
W wodzie roślinnej fantastyczne jest to, że jest uniwersalna. Dzięki swoim dobroczynnym składnikom większość hydrolatów można stosować na całe ciało, łącznie z włosami. Ba! Hydrolat z czystka jest wręcz doskonały do każdego rodzaju włosów. Oczyszcza i tonizuje skórę głowy, a przede wszystkim poprawia jej mikrokrążenie, dlatego doskonale wzmacnia cebulki i stymuluje włosy do wzrostu. Nadaje się do „włosów w każdym wieku”, wzmacnia sprężystość i przywraca witalność włosom pozbawionych energii. Nie wszyscy wiedzą, że hydrolaty w naturalny sposób mogą istotnie wpływać na nasze samopoczucie dzięki swojemu aromatycznemu, często energetyzującemu zapachowi. Wlej kilka kropel do wanny z ciepłą wodą, rozpyl jego woń na pościel, spryskaj nim włosy, albo dodaj do kominka zapachowego i ciesz się nutą zapachową, która wypełnia pokój. W tym celu idealnie sprawdzi się hydrolat z dzikiej śliwy, hydrolat z czarnego bzu, sandałowy. Zapach każdego z nich jest unikalny.O czym jeszcze warto wiedzieć? Hydrolaty sprawdza się rewelacyjnie jako baza pod maseczki glinkowe. Przepis na wartościową maseczkę jest bardzo prosty. Wymieszaj hydrolat z glinką w celu uzyskania pożądanej konsystencji i nałóż na oczyszczoną skórę. Spłucz po 10-15 minutach. Nie zostawiaj takiej maseczki do zaschnięcia.


Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Bardzo szybka dostawa, realizacja na najwyższym poziomie
2024-09-11
Wszystko Super
pixel