Darmowa dostawa od 100,00 zł

Witamina E w kosmetyce

2020-02-07
Witamina E w kosmetyce

Odkryj właściwości i działanie witaminy E w kosmetykach

Witamina E jest Bardzo często dodawana do kosmetyków, ponieważ jest doskonałym i kluczowym elementem dla zdrowia skóry. Witamina E wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Działa również jak silny antyoksydant, w rezultacie czego odpowiednio suplementowana w diecie i w kosmetykach pomaga zachować zdrowie i urodę. 

 

 

Czym jest witamina E?

Nazwa „witamina E” odnosi się do grupy związków, ogólnie nazywanych tokoferolami albo tokotrienolami. Wśród nich można wyróżnić m.in. (α-, β-, γ- ) tokoferole oraz (α-, β-,γ- ) tokotrienole. Są to chemiczne związki organiczne rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego preparaty kosmetyczne z dodatkiem witaminy E są oparte na olejach lub masłach. Naturalna forma witaminy E w opisie produktu oznaczana jest z przedrostkiem d-, na przykład d-alpha-tocopherol, podczas, gdy jej forma syntetyczna ma przedrostek dl-. Obie formy mają takie samo działanie, więc nie zawsze na opakowaniach można się dowiedzieć, jakie jest pochodzenie. Z chemicznego (zatem i kosmetycznego) punktu widzenia – nie ma to większego znaczenia.

Jak działa witamina E?

Tokoferole są silnymi antyoksydantami, co oznacza, że zwalczają wolne rodniki . Dzięki temu pomaga w zwalczaniu efektów starzenia się skóry. W miarę upływu lat oraz narażenia naskórka na działanie promieni słonecznych witaminy tej ubywa, dlatego warto stosować kosmetyki, które ją zawierają w składzie. Forma α-tokoferol ma właściwości silnie nawilżające, pomaga więc zapobiegać utracie wody przez skórę. Fakt ten również wpływa na wygładzanie zmarszczek – woda je „wypełnia”.  Jeśli Twój ulubiony preparat nie ma w składzie witaminy E, a chciałabyś go wzbogacić – w aptece dostaniesz ją w płynie (buteleczka lub kapsułki) i bez obaw możesz dodawać ją do kremu! Dodatkowo, witamina E ma działanie konserwujące – dzięki niej kosmetyki pielęgnacyjne mogą działać dłużej. Mimo swoich świetnych właściwości, nie może na przykład wyeliminować blizn. No cóż, nie można mieć wszystkiego!   Tokoferole rzadko uczulają, mogą być stosowane w czasie ciąży (mówimy o stosowaniu zewnętrznym). Jeśli cierpisz na choroby skórne, przed zastosowaniem każdego kosmetyku zrób test lub/i porozmawiaj z dermatologiem/kosmetologiem.

Polecane

pixel