Darmowa dostawa od 100,00 zł

Włosy - budowa, rodzaje, pielęgnacja.

2020-02-28
Włosy - budowa, rodzaje, pielęgnacja.

Budowa włosa. Rodzaje włosów i ich pielęgnacja zależnie od rodzaju. Zalecane zabiegi pielęgnacyjne do każdego z nich.

Włosy są to martwe, giętkie włókna zrogowaciałe powstające z komórek naskórka. Dla ich wzrostu znaczenie mają wiek człowieka, klimat, temperatura, stan zdrowia, czynniki chemiczne, uwarunkowania genetyczne oraz dieta. Nie podlegają już wpływom fizjologicznym, jednak dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możemy poprawić ich wygląd.

Włosy znajdują się na całej powierzchni skóry poza wewnętrzną stroną dłoni, wargami, podeszwami i powierzchniami zgięć stawów. Zbudowane są z twardej, spoistej keratyny. Wyrastają z zagłębień skóry tworzących kanał, czyli tzw. mieszek włosowy, do którego uchodzą przewody gruczołów łojowych.

Włos zbudowany jest z łodygi, korzenia, opuszka (cebulki), ujścia torebki włosowej (por skórny), gruczołu łojowego, otoczki włosa, mięśnia przywłośnego, część łączno-tkankowa torebki włosowej, brodawki włosa. W pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, tłuszcze oraz związki mineralne. Przeciętny wzrost włosów na głowie w ciągu miesiąca wynosi około 1 cm.

Przez okres około sześciu lat włosy stale rosną, potem zatrzymują się, odpoczywają i w końcu wypadają. Gdy włosy wypadną, na ich miejscu pojawiają się nowe. Jeśli nie są zastąpione, mamy do czynienia z łysieniem. Włosy na głowie są zawsze w różnych fazach wzrostu- niektóre aktywnie rosną, inne w tym czasie już odpoczywają.

Życie włosa możemy podzielić na następujące fazy:

- ANAGEN (faza wzrostu) - aktywny wzrost włosa. Trwa od kilku miesięcy aż do kilku lat. W tej fazie kształtowana jest budowa włosa, kolor, grubość.

- KATAGEN (faza zaniku) – okres, gdy włosy przestają już rosnąć

- TELOGEN (faza odpoczynku) - etap końcowy, który trwa 5-6 tygodni. W tej fazie komórki przygotowują się już do wzrostu nowego włosa. W danym momencie, około 10-15 % włosów na głowie znajduje się w tej fazie. Po zakończeniu telogenu zalążek włosa znajdujący się nad brodawką wchodzi w fazę anagenu i zaczyna wytwarzać nowy włos, który następnie wypycha stary, powodując jego usunięcie.

Włos składa się z trzech warstw. Wewnętrzna warstwa to medulla. Występuje ona tylko w dużych grubych włosach. Środkowa warstwa to kora, która zapewnia włosowi siłę, determinuje jego kolor i budowę. Skrajna warstwa włosa to naskórek. Ta warstwa jest bardzo cienka i służy jako ochrona dla warstwy kory.

Na potrzeby dostosowania rodzaju pielęgnacji, włosy możemy podzielić na następujące rodzaje:

włosy normalne

włosy suche

włosy przetłuszczające się

włosy mieszane

Włosy normalne wymagają najmniej czasu na pielęgnację spośród wszystkich rodzajów. Charakteryzują się sprężystością, mają połysk, nie przetłuszczają się. Są niekłopotliwe i aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagają mycia 2-3 razy tygodniowo oraz stosowania odżywki, która nada włosom połysk oraz, w przypadku długich włosów, ułatwi ich rozczesywanie. Ten typ włosów występuje jednak bardzo rzadko.

Włosy suche charakteryzują się tym, że są sztywne i szorstkie, łamliwe, mają bardzo często rozdwojone końcówki oraz łatwo się elektryzują. Te właściwości najczęściej spowodowane są przez czynniki zewnętrzne, jakie na nie oddziałują. Są to: promienie słoneczne, chlorowana lub morska woda, wysoka oraz bardzo niska temperatura, suszenie suszarką i nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie. W wyniku oddziaływania tych czynników włosy zawierają mniej wody w sobie niż powinny (norma to około 10%). Do pielęgnacji włosów suchych należy stosować szampon do włosów suchych oraz unikać stosowania suszarki. W celu poprawienia ich wyglądu warto stosować oleje, zwłaszcza takie, które pomagają też suchej i zwiotczałej skórze – cennymi składnikami są orzechy makadamia, awokado, marula, słodkie migdały, rokitnik, konopia. W kosmetyczce powinny znaleźć się też oleje Sacha Inchi czy arganowy.

Przetłuszczanie włosów jest spowodowane przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych skóry głowy, które produkuje zbyt dużo sebum. W rezultacie włosy szybko tracą blask, świeżość i puszystość. Włosy zlepiają się w tłuste, połyskujące pasma. Włosy przetłuszczające się muszą być codziennie myte, żeby zmyć z nich wytworzony nadmiar tłuszczu. Powinno się stosować szampony dla włosów przetłuszczających się - zalecane są te, które zawierają wyciągi z ziół takich jak rumianek, chmiel, mydlnica lekarska oraz aloes. Jako maskę warto stosować błoto z morza martwego, które nie obciąży włosów, a doda im objętości i lekkości. Trzeba pamiętać, by unikać kosmetyków zawierających silikony – oblepiają włosy powodując ich oklapnięcie. Odżywki bez spłukiwania również nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Włosy mieszane to takie, których nasady są tłuste, natomiast końce - łamliwe i suche. Do ich pielęgnacji powinno się stosować delikatne szampony co 1-2 dni. U nasady włosów powinno się stosować kosmetyki dla włosów przetłuszczających się, a rozdwojone końcówki najlepiej jest regularnie przycinać.

Włosy cienkie i delikatne – struktura tych włosów jest bardzo cienka, wydaje się, że jest ich mało na głowie. Włosy te dodatkowo łamią się, a także rozdwajają, trudno je ułożyć. Preparaty do włosów powinny zwiększać ich objętość, a także być je wzmacniać. Nie używajmy odżywek bez spłukiwania, gdyż nadmiernie obciążają i tak słabe włosy. Skuteczne będą natomiast oleje takie jak makadamia, marula, awokado, rokitnikowi. Warto sięgnąć również po kwas hialuronowy, który nawilży skórę, zwiększając jej sprężystość.

Zdrowe włosy są mocne i lśniące. Kiedy zaczynają wypadać, łamią się, rozdwajają może to być skutkiem nadużywania środków do stylizacji włosów – lakierów, pianek, żeli, nieumiejętnego używania suszarki do włosów, ale może także sygnalizować chorobę organizmu lub nieodpowiednią dietę. Jeśli kosmetyki pielęgnacyjne nie przynoszą włosom ulgi – warto udać się do specjalisty.

pixel